28 09 2007

ÇOCUKLARIMIZ VE İNTERNET GÜVENLİĞİ

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN İNTERNET GÜVENLİĞİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), internet kullanımını çocuklar için bir tehlike olmaktan çıkartmak, güvenli internet imkânı sunulmasında anne ve babalara destek olmak amacıyla internet sitesine ücretsiz filtreleme programı yerleştirdi. Programın yüklenmesi sürecinde, pratik yükleme bilgileri de veriliyor. İnternet ortamında çocuklarının güvenliğini sağlamak isteyen anne ve babalar, "
www.rtuk.org.tr" adresindeki RTÜK web sitesinde yer alan 'Çocuklarımız İçin İnternet Güvenliği' bölümüne yerleştirilmiş olan filtreleme programını, evlerindeki bilgisayarlara kolayca indirebilecek. RTÜK, sitesinde, anne ve babalar ile çocuklar için internetteki zararlı içerikten koruma konusunda gerekli bilgilere yer verdi. Microsoft Türkiye yetkilileri ile yapılan görüşme sonucunda ücretsiz güvenlik programı yükleme hakkı sağlanırken, siteye giren anne ve babaların filtre programını kolayca kendi bilgisayarlarına indirebilmeleri için pratik yükleme bilgileri de veriliyor. Uluslararası bir ağ olan internetle ilgili hukukî problemlerin çözümü konusunda Avrupa Birliği (AB) üyeleri de ortak çare arıyor.
Etkili bir önlem olan filtrelerin ve engelleyicilerin kusursuz olmadığının ve uygunsuz içeriği engellemede zaman zaman başarısız olabileceğinin göz önünde bulundurulması vurgulanırken, çocuklar küçük yaştayken filtrelerin kullanışlı olabildiği; ancak yaşları ilerledikçe internet ortamında güvenli ve sorumlu davranmayı öğrenmeleri gerektiği ifade ediliyor.
Güvenlik yazılımını indirmek için lütfen tıklayınız...

0
0
0
Yorum Yaz