11 10 2007

MİDE BAYRAMI

Mide, bayramı sütlü tatlılarla yapar
Ramazan'da beslenme alışkanlığı değişen metabolizmanın bayramla birlikte yeni beslenme düzenine alışmakta güçlük çektiğine işaret eden beslenme uzmanları, bu sebeple mideye aşırı yüklenmenin zararlı olacağına dikkat çekiyor.

Uzmanların tavsiyesi şöyle: Tatlı tüketimi artırılmamalı ve ilk gün azar azar ve sık sık yemek yenmeli.

Özel Selçuklu Hastanesi Diyetisyeni Mevlüde Baş, Ramazan ayının sona ermesiyle, insanda sürekli bir şeyler yeme hissi uyanabileceğini belirterek, "Hızlı ve fazla miktarlarda tüketilen besinler, yağlı yiyecekler, hamur işi tatlılar, kalori içeriği yüksek içecekler ve gıdalarla kişiler sağlık problemleri ile karşılaşabilirler." dedi. Bu sebeple, yemek alışkanlığının yavaş yavaş rutin düzeye getirilmesi gerektiğini söyleyen Baş, "Yemekler bayramın ilk günü hızlı bir şekilde değil, aralıklarla alınmalı, sindirim sistemi zorlanmamalıdır.

Böreklerin, tatlıların, kahvaltılıkların neredeyse birçok besinin aynı anda olduğu ve kültürel anlamda da bizim için önemli olan sofralardan sağlıksız bir şekilde kalkmamak için bayram sabahı hafif; ama besleyici bir kahvaltıyı tercih edebiliriz." diye konuştu. Mevlüde Baş'ın verdiği bilgiye göre, yemekler üç ana öğün, üç ara öğün olacak şekilde dağıtılmalı. Sabah kahvaltısı ve öğle arasında meyve yenilebilir, süt veya bir kâse yoğurt tercih edilebilir.

Öğle ve akşam yemekleri de düşük oranlarda tüketilmeli; çok yağlı, tuzlu gıdalardan uzak durulmalı. Günlük sıvı ihtiyacı da kesinlikle unutulmamalı ve Ramazan ayı boyunca düşen su ihtiyacımız su, ayran, komposto gibi sıvı içeriği yüksek içeceklerle karşılanmalı. Ramazan boyunca alınan kiloların verilmesi için telaşa kapılmanın kişiyi kendisine zarar verecek uygulamalar yapmaya itebileceği uyarısında da bulunan Prof. Dr. Baykal, "Yaklaşık 30 günde aldığınız bu kiloları 3 günde veya 1 haftada vermeye çalışmayın. Hızlı kilo verdirici diyetlerden uzak durun.'' dedi.

Gittiğiniz her yerde tatlı yemeyin

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Baykal, bayramda tatlı tüketiminin arttığına işaret ederek şu önerilerde bulundu: "Bayramda tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli. Çevrenin ısrarcı tutumundan uzak kalıp hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlüler tercih edilmeli. Tatlı yerine çay, kahve veya meyve ikramı daha sağlıklı olacaktır. Özellikle tansiyon hastalarının içilecek çay ve kahveye karşı dikkatli olması gerekir.'' Bakanlık tavsiyeli sağlıklı beslenme yöntemleri

 • Sağlık Bakanlığı'ndan bayram ve bayram sonrası beslenme önerilerinin yer aldığı yazılı bir açıklama yapıldı. Bakanlığın sağlıklı beslenme önerileri şöyle:
 • Dört besin grubunda bulunan yiyecekler 3 ana ve 2 ara öğünde alınmalı.
 • Hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı ve gün boyu öğün atlanmamalıdır.
 • Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık yenilmelidir.
 • Ramazan Bayramı boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yemek yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.
 • Sıvı alımı artırılmalı, günde yaklaşık 1,5-2 litre su içilmelidir.
 • Sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar bol sebze ve meyve tüketmelidir.
 • Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastalarıyla kronik hastalar sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeli, bebek ve çocuklar şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulmalıdır.
 • Yaşlılar ve tansiyon hastaları, kahve ve çay tüketimine dikkat etmelidir.
 • Sahur yemekleri, Ramazan sonrasında gece yemekleri şeklinde sürdürülmemelidir.
 • Satın alınacak şeker ve şekerli ürünlerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izinli ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir,
 • Yürüyüş, bahçe işi ile uğraşma, bisiklete binme gibi düzenli fiziksel aktiviteler hayatın bir parçası haline getirilmeli.

Ünal Livaneli, Konya, İstanbul, aa

http://www.zaman.com.tr

0
0
0
Yorum Yaz